Ebedi Takvim


Şevket'i Bostan

13 Nisan 2011 Çarşamba

Diğer İsimleri : Akkız, Bostanotu, Mübarekdikeni, Şevketotu, Cnicus benedictus

Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasından; 50 cm’ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur. Yaz boyunca açan sarı renkli bileşik çiçekleri vardır. Bitki bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla meydana gelen silindir yapılı, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarını dökerek çoğalır.Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındılarak Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Şevketibostan ya da kısaca Şevketotu adlarıyla satılır. Sebze olarak pişirilip tüketilir.

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu bilinmeyen şevketibostan, ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişir.

Toplanması - Saklanması : Bitkinin yaprak ve çiçekli sürgünleri bitkinin çiçekli olduğu yaz boyunca toplanır. Gölgede özenle kurutulup parçalara bölünür. Tohumları da sonbaharda olgunlaştığında toplanır.

Bilinen Bileşimi : Şevketibostan, tadı acı olan sinisin adlı madde ile flavonid, uçucu yağ ve yapışkan bitki sıvılarını içerir.

Faydaları :

Sindirim ve safra salgılarını artırır.

Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderip rahatlama sağlar.

Kanamaları durdurur; hemoroit ve ishali iyileştirmekte etkili olur.

İştahı artırır.
İdrar söktürücüdür.
Yaraların temizleme ve iyileştirme özelliği vardır. ( hazırlanan çay pamuk yardımıyla yaralara sürülerek temizlenir. )

Kullanım Şekli : Bitkinin kurutulmuş çiçekli sürgün ve tohumlarından 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir çay elde edilir. Böylece hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Şevketi bostan, yaşlanmayı geciktiriyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atnan Uğur, klinik araştırmalar sonrasında şevketi bostan bitkisinin yaşlanmayı geciktirici etkisinin olduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Uğur, şevketi bostan bitkisinin aynı zamanda karaciğeri temizleyici, hücre yenileyici ve kırışıkları giderici etkisinin büyük olduğunu da belirterek, iştahsızlık, akne problemleri, isteksizlik, hücre yenileme, kırışıkları giderici, kronik baş ağrısı, şiddetli ateş, bronşit, sarılık, adet dönemlerindeki hormon dengesizlikleri ve deri rahatsızlıkları gibi durumlarda da kullanıldığını kaydetti. Bitkinin bu etkileriyle yaşlanmayı geciktirdiğini ifade eden Yrd. Doç. Uğur, "Türkiye'ye özel
ruhsatlı bitkisel bir ilaç olan Lityazol Cemil'in ana maddesi şevketi bostandır. Bu ilaçla ilgili olarak İzmir Devlet Hastanesi'nde yapılan bir klinik araştırmasında üriner sistem taş hastalığı şikayeti ile kliniğe müracaat etmiş hastalarda ilacın etkileri irdelenmiştir. Çalışma sonucunda taşların çoğu düşmüş geri kalan kısmı da en azından yer değiştirmiştir. Halk reçetelerinde sindirime yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Kabızlığı önlediği ve gaz problemlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Karaciğer ve
safra kesesi rahatsızlıklarında fayda sağlamakta ve hafızayı güçlendirmektedir. Kabızlık sorunlarını gidermektedir. Sinisin mide suyu ve salya salgısını teşvik ederek kabızlıkta etkili olmaktadır" dedi.

Şevketi bostanın az sayıda olsa da kanser önleyici etkileri konusunda önemli bilimsel çalışmalar bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Uğur, "Şevketi bostanın içermiş olduğu trachelogenin, artigenin ve nortrachelosid gibi lignanların günümüzde virüsleri (özellikle AIDS virüsü olan HIV'e karşı) ve kanseri önleyici özellikleri konusunda araştırmalar devam etmektedir. Taninler kanamayı durdurucu etkiye sahiptir ve şevketi bostanda yüzde 8 oranında bulunmaktadır. Bitkide bulunan yağlar bakterilere karşı etkilidir.

Bitki bu özelliği nedeniyle yaraları temizlemekte ve iyileşme sağlamaktadır" diye konuştu.
Şevketi bostanın faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirten Yrd. Doç Uğur, bilmeyenler için bir de nasıl yenileceğini şu şekilde anlattı:
"Şevketi bostanın kuzu etiyle yemeği yapıldığı gibi haşlanıp salata olarak da yenilir. Haşlama suyunun sabahları aç karnına içildiğinde böbrek taşı ve kumu için iyi geldiği ifade edilmektedir. Günde 4-6 gram şevketi bostan sağlık açısından son derece yararlıdır. Diğer bir kullanım şekli, kurutulmuş herbadan yapılan çayının tüketilmesidir. Bu amaçla 2 gram kurutulmuş şevketi bostanı kaynamakta olan 250 ml suya ilave ederek 10-15 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Bu çayı günde 3 kez güvenle içebilirsiniz."

1 Günde 400 Kalori Yakmak Mümkün

0 yorum:

Yorum Gönder

takvim